Straipnis iš ve.lt, Dalia Bikauskaitė
Prasidėjus naujiems mokslo metams nutarėme ir mes pasižvalgyti po mokslo pasaulį. Ir buvome šokiruoti sužinoję, kad viena iš Jūros tyrimų instituto laboratorijų turi prietaisą, galintį nustatyti, ar Klaipėdoje tą dieną buvo vartojami narkotikai, ar ne. Tai yra mokslininkai jau pasirengę tirti ir naujai atsirandančią taršą – vaistų likučius. Tai daryti rekomenduoja ir Europos Komisija.
Klaipėdos universiteto (KU) Jūros tyrimų institutas naujose patalpose universiteto miestelyje duris atvėrė tik šiemet vasarį. Tačiau instituto pradžia galima laikyti 1991-uosius, kai buvo įkurtas pats KU.
Institutui priklauso trys modernios laboratorijos – Pajūrio aplinkos ir biogeochemijos, Vandens taršos ir oro taršos, Mechanikos ir jūrų inžinerijos – ir KU laivynas. Į laboratorijas investuota beveik 11 mln. eurų. Įranga įsigyta Vyriausybės nutarimu įgyvendinant Lietuvos jūrinio sektoriaus plėtros programą, vadinamąją Jūros slėnio programą.
Šiandien atidarome Pajūrio aplinkos ir biogeochemijos laboratorijos, kuriai vadovauja doc. dr. Mindaugas Žilius, prieš dešimt metų prisidėjęs prieš šių laboratorijų koncepcijos kūrimo. Pasak jo, kitos tokios laboratorijos, kuri apimtų tiek eksperimentinę, tiek analitinę sritį, Lietuvoje nėra. Ji dar alsuoja naujumu. Be patalpų, kur atliekami tyrimai, dar ir ant stogo yra didžiulė platforma eksperimentams. Be kita ko, čia puikios poilsio, persirengimo patalpos darbuotojams, virtuvė.
Pajūrio aplinkos ir biogeochemijos laboratorijoje mokslininkų dirba daug – vienu metu jų buvo apie 30. Inžinierių ir laborantų, užtikrinančių laboratorijos veiklą, – tik 5. Čia studentai, ir ne tik iš KU, atlieka savo studijų baigiamuosius darbus. Šiemet savo magistrinį darbą atliko du italai. Parmos universiteto studentas tyrinėjo Kuršių marių dugną. Šiuo metu dirba studentė iš Italijos.
Pasak laboratorijos vadovo, iš užsienio atvykę kolegos sako, kad kai kuriais atvejais Klaipėdos laboratorija esanti net geresnė už garsiąsias. „Manau, kad mūsų laboratorija techniniu atžvilgiu yra daug pranašesnė už kitas laboratorijas“, – nesikuklino M. Žilius.