Menu Close

Lietuvos priekrantėje sugaunama retų jūrinių dyglių

Klaipėdos universiteto Jūros tyrimų instituto mokslininkai, bendradarbiaudami su Baltijos jūros priekrantės žvejais, fiksuoja Lietuvoje retos rūšies jūrinės dyglės (Spinachia spinachia) sugavimus. Per paskutinę balandžio savaitę ir pirmąsias gegužės dienas buvo gauta informacija apie gaudyklėmis pagautus šešis šios rūšies individus. Tris jūrines dygles žvejai sugavo ties Palanga, dar tris – ties Karkle. Laimikis nustebino ir pačius žvejus, kurie nebuvo susidūrę su šia rūšimi.

Iš sugautų šešių, trys kelios žuvys buvo gyvos ir sudomino Lietuvos jūrų muziejų. Akvariumo ir jūrų gamtos skyriaus vedėjas Saulius Karalius teigia: – „Tai okeaninė rūšis, kuri retai sugaunama Baltijos jūroje ties Lietuvos krantais. Kadangi žvejai perdavė dvi gyvas jūrines dygles, joms muziejuje bus įrengtas akvariumas. Jame žuvis bandysime laikyti nelaisvėje, vis didinant vandens druskingumą. Jei pavyks išlaikyti, jas galės apžiūrėti ir muziejaus lankytojai, nes tai labai įdomi rūšis.“

Jūrinė dyglė yra didžiausia dyglių rūšis, gali užaugti iki 22 cm. Ji pasižymi išskirtine išvaizda dėl ilgos galinės kūno dalies, kuri užsibaigia apvalainu uodegos peleku, nugaroje esančiais 15 spygliukų bei ilgomis žiotimis. Neršto metu patinai daro beveik kumščio dydžio pusiau uždarą lizdą kuriame patelės sudeda kiaušinėlius ir saugo juos kol jaunikliai pilnai išsivysto.

Ankstesnis šios rūšies žuvies aptikimas 2013 m. Lietuvoje buvo fiksuotas spaudoje, kuomet taip pat priekrantės žvejai pranešė apie jūroje sugautą jūrinę dyglę. Klaipėdos universiteto jaunesnysis mokslo darbuotojas Julius Morkūnas sako: – „Ši rūšis nėra verslinė, žvejai jos nesiekė sugauti, nes kaip ir visos dyglės, jos nevartojamos maistui. Apskritai, labai mažai yra žinoma apie atsitiktinai žvejybos metu sugaunamas žuvų rūšis, tarp kurių gali būti labai retų. Lietuvoje nevykdomas sistemingas žuvų priegaudos registravimas, todėl net neįtariame, kiek retesnių žuvų rūšių yra aptinkama Lietuvos vandenyse, kiek visuomenės ir mokslininkų nepasiekia įdomių duomenų.“

Gali būti, kad ir daugiau jūrinių dyglių šį pavasarį bus sugaunama ties Lietuvos krantais.

Parengė R. Morkūnė, foto J. Morkūno ir S. Karaliaus

Posted in Įvykiai

Related Posts