Menu Close

Mikroplastiko tyrimai Baltijos pajūryje

Siekdami išaiškinti Baltijos jūros paplūdimių ir Kuršių marių užterštumą mikro (2–5 mm) ir mezoplastiko (5–25 mm) dalelėmis Klaipėdos universiteto Jūros tyrimų instituto mokslininkai jau pradėjo pirmąsias 2018-ųjų metų ekspedicijas Lietuvos pajūryje. Kartu su jais ekspedicijoje dalyvavo pagal Erasmus mainų programą trijų mėnesių stažuotei į Klaipėdos universitetą atvykęs Oviedo universiteto (Ispanija) doktorantas Fernando Rayón.

Ekspedicijos metu Baltijos jūros paplūdimiuose ties Kuršių Nerija nustatytas labai mažas plastiko dalelių skaičius, tačiau nustebino situacija smėlėtoje Kuršių marių pakrantėje, nes kai kuriose vietose mikroplastiko dalelių buvo rasta labai gausiai.

Greta plastiko atliekų Kuršių marių pakrantėje rasta išmesta ir daug stiklinės taros nuo stipriųjų alkoholinių gėrimų. Ši, panašu, kad buvo palikta ant ledo žvejojančių žvejų ir ledui ištirpus išplauta į pakrantę. Galima tik spėti kiek ant ledo paliktų šiukšlių nugrimzta į marias, tokiu būdu jas užteršdamos ir sukeldamos grėsmę vandenyje gyvenantiems organizmams.

Daugiapakopį mikroplastiko ir su juo siejamų teršalų Baltijos jūroje tyrimą (angl. Multilevel assessment of microplastics and associated pollutant in the Baltic Sea) vykdo Lietuvos mokslininkai kartu su kolegomis iš dar keturių Baltijos jūros regiono valstybių, įgyvendindami BONUS programos projekto BONUS MICROPOLL veiklas. Šio tyrimo tikslas nustatyti esamą Baltijos jūros aplinkos taršą mikroplastiku ir su juo siejamais teršalais ir mikroorganizmais būklę, geriau suprasti mikroplastiko taršos šaltinius, poveikį ir apykaitą Baltijos jūroje.

Foto M. Kataržytės ir A. Balčiūno

Posted in Įvykiai

Related Posts