Šiemet šeštojoje Lietuvos 5-8 klasių mokinių STEAM olimpiadoje http://apc.ku.lt/olimpiada/ dalyvavo moksleiviai jau iš 31 Lietuvos savivaldybės. Susidomėjimas gamtos išsaugojimu nuolat didėja, todėl svarbu į šią sritį pritraukti aktyvius ir motyvuotus moksleivius, kuriems ir skirtas šis renginys.
Klaipėdos universiteto Jūros tyrimų institutas kartu su Botanikos sodu ir jaunaisiais mokslininkais iš Jūros technologijų ir gamtos mokslų fakulteto nuo 2017 m. organizuoja 5-8 klasių mokinių gamtos mokslų – biologijos olimpiadą, kuri palaipsniui peraugo į gamtos mokslų, technologijų, inžinerijos, matematikos mokslų ir kūrybiškumo ugdymo – STEAM – olimpiadą. Tai vienintelė olimpiada, kuri sukviečia jaunuosius talentus ir gamtos žinovus iš visų Lietuvos regiono savivaldybių. Olimpiados metu mokiniams teikiamos užduotys ir klausimai apima platų integruotų mokslų spektrą: biologiją, ekologiją, gamtinę geografiją, chemiją, fiziką, inžineriją, matematiką, taip pat paliečiami bendramoksliniai dalykai – etnologija, sveika gyvensena, vartotojiška kultūra.
Kasmet sėkmingiausiai atrankas įveikę moksleiviai kartu su ruošiančiais mokytojais susirenka baigiamajame etape Klaipėdos universitete. Šiemet, balandžio 8 dieną, renginys vyko vėl gyvai (po dviejų metų internetinėje erdvėje). Mokiniams sprendžiant užduotis, mokytojai klausėsi KU Jūros tyrimų instituto mokslininkų paruoštų seminarų apie aplinkos taršą farmacinėmis medžiagomis, palydovinių duomenų taikymą okeanografijoje ir apie šiukšlių stebėseną pakrantėje. Mokytojams sugužėjus taisyti moksleivių darbų, mokiniai dalyvavo pažintinėse veiklose, kurios dėl pajūriui būdingo stipraus vėjo ir lietaus vyko laboratorijose ir auditorijose. Mokiniai grupėmis laboratorijoje susipažino su vandens bestuburiais; nafta, jos produktais ir gavyba; pabuvojo universiteto gamtos muziejuje; sužinojo, kiek ir kokio mikroplastiko yra mūsų naudojamose prausimosi priemonėse ir kaip juo teršiame gamtą; išsiaiškino, kam mokslininkai naudoja dronus; sprendė arbatžolių galvosūkius bei paragavo skirtingų arbatų iš Klaipėdos universiteto Botanikos sodo.
Tą pačią dieną buvo paskelbti ir olimpiados nugalėtojai. Pirmosios trys prizinės vietos pasiskirstė tarp įvairių savivaldybių ir mokyklų. Tarp penktokų nugalėtojais tapo moksleiviai iš Švenčionėlių Karaliaus Mindaugo ir Kelmės r. Pakražančio gimnazijų bei Klaipėdos S. Dacho ir Mažeikių “Ventos” progimnazijų. Gabiausius šeštokus šiemet ruošė Gargždų “Kranto” pagrindinė mokykla, Šilalės r. Pajūrio S. Biržiškio ir Visagino „Verdenės“ gimnazija. Suspindėję septintokai buvo iš Klaipėdos Sendvario, Kupiškio P. Matulionio, Šilalės Dariaus ir Girėno bei Skuodo Bartuvos progimnazijų. Gudriausi aštuntokai atvyko iš Šiaulių Gegužių, Šilalės Dariaus ir Girėno, Tauragės M. Mažvydo progimnazijų, Lygumų pagrindinės mokyklos.
Organizatoriai džiaugiasi, kad iš regioninės pajūrio olimpiados išaugo į jau gana solidų nacionalinį renginį ir tikisi, kad įkvepia moksleivius ir mokytojus jam atsakingai ruoštis. Olimpiados organizavimą parėmė Klaipėdos miesto savivaldybė ir UAB „Lavango Engineering LT“, o mokinius ir mokytojus prizais parėmė leidykla „Lututė“, laboratorinės įrangos tiekėja „Bioeksma“, Klaipėdos universitetas, saldainiais vaišino įmonė Roshen.